Anna Chalabaki-Tsatsaki zasvětila celý svůj život pěstování bylin a koření. Její kvalitní výrobky jsou sklízeny v oblasti obce Lagouta u Heraklionu na Krétě, která je známá svým ekologickým životním prostředím, které není zatíženo téměř žádným průmyslem.  300 dnů slunečního svitu a středomořské klima se nezanedbatelně promítá do kvality jejích bylinných čajů, koření a směsí. Anna Herbs řecký čaj a bylinky

Obecně, již po staletí platí, že byliny a koření jsou známé pro své léčebné a pozitivní účinky na lidský organismus. Anna miluje to, co dělá.  Všechen svůj čas věnuje pěstování a sklizni různých bylin, pomáhá léčení lidských nemocí jako vysoký krevní tlak, cholesterol, sexuální a prostatické problémy, snižování tělesného tuku, léčbě ledvinových kamenů a mnoho, mnoho dalších.

Jsme rádi, že vám můžeme nabídnout možnost seznámit se všemi těmi bylinkami, čaji a kořením a i Vy můžete poznat sílu, vůni a účinnost rostlin rostoucích ve středomořském klimatu plném životodárného slunce.

Vyzkoušejte, nebudete litovat.

Obecně známé a staletími prověřené léčivé účinky bylinek a koření:

Bazalka

se používá jako koření při přípravě pokrmů. Bazalku je možné použít také jako čaj pro posílení paměti, proti horečce a melancholii, pomáhá při bolestech hlavy a migrénách 

ceny s DPH


 

 

Bodlák

používá se především při onemocnění jater, jako je hepatitida. Regeneruje poškozené buňky jater (alkohol nebo chemoterapie).  Také pomáhá při problémech žlučníku. Posiluje mozek a paměť!

ceny s DPH


 Brusinky

pomáhají při chronických potížích u infekcí močového měchýře, zabraňují tvorbě ledvinových kamenů, působí příznivě na trávení, zlepšují prokrvení dolních končetin, proti plynatosti, při prevenci proti křečovým žillám, při cukrovce a hypertenzi.


Citronová tráva - Voňanka citronová - Louisa - Lemongrass (Cymbopogon citratus)

široce používaná při onemocněních žaludku (zažívací potíže, pálení žáhy nadýmání, koliky žaludku a střev), na vysoký krevní tlak, cholesterol, cukrovku a je také uklidňující. Pomáhá také při hubnutí spalováním tuku (1-2 šálky čaje denně!). Je také močopudná a doporučuje se  v případě ledvinových kamenů. Louisa také účinně detoxikuje tělo a pomáhá proti  celulitidě.

ceny s DPH


 Čekanka divoká - Taraxako

je považována za přítele jater a žaludku. Stimuluje sekreci žluče, povzbuzuje jaterní funkce a snižuje cholesterol v krvi.


Diktamos - dobromysl krétský (Origanum Dictamnus)

na žaludek, nervy, bolesti hlavy, alergie, kašel, nadýmání, kolitidu, tlusté střevo, afrodiziakum, hojí rány, nachlazení. Více zde 

ceny s DPH


 Eukalyptus – blahovičník (Eucalyptus)

Listy Eukalyptu mají antibiotické vlastnosti a jsou používány při všech zánětlivých onemocněních a to inhalací, anebo vnitřně ve formě čaje. 

Čaj: Eukalyptus je zvláště užitečný pro respirační infekce: zklidňuje kašel, zánět průdušek (akutní a chronické), chřipku, tuberkulózu, astma a bolesti v krku. Je antiseptický, antibiotický, cenný pří mnoha druzích infekcí, ale především u močových, malárii, tyfu, spalničkách, spále, má hypoglykemický účinek, je vhodný pro diabetiky, při revmatických onemocněních a neuralgii i proti střevním parazitům. Snižuje horečku a zmírňuje bolesti hlavy.

Při nachlazení: Eukalyptus je velmi vhodný inhalaci v případech bronchiálních a zánětu vedlejších nosních dutin. Postup: Zalijeme vařící vodou trochu levandule, tymiánu a 4-5 listů eukalyptu.

Venkovní použití: Vložíme listy eukalyptu do vroucí vody a necháme vonnými parami naplnit vzuch v místnosti a to nejen s cílem usnadnit dýchání astmatikům, ale lze použít při nachlazení, protože ničí většinu bakterií a stafylokoků ve vzduchu a chrání proti infekčním nemocem.

ceny s DPH


 Fenykl (Foeniculum vulgare)

čaj při bolestech břicha, nadýmání a plynatosti a na střevní poruchy. Pomáhá také v boji proti celulitidě, při hubnutí a je účinným diuretikem.


 Ibišek (hibiscus)

jeho použití je nejen dekorativní. Jeho květy, které se používají pro přípravu čaje, jsou účinné jako  zažívací stimulant, diuretikum, spalovače tuků - hubnutí. Dodává čajům barvu a chuť.  

ceny s DPH


 Kustovnice čínská

Goji, sušené plody kustovnice čínské, mají tmavě červenou barvu. Jejich chuť je sladší, podobná jablku nebo brusince. Plody obsahují řadu vitamínů, velké množství minerálních látek, 18 druhů aminokyselin. Mají silné antioxidační účinky, zpomalují proces stárnutí a posilují imunitní systém, ledviny a játra, snižují krevní tlak, hladinu tuku a cukru v krvi, zlepšují pevnost šlach a nehtů. Podporují také trávení a činnost střev. Doporučují se 2 hrstky bobulí denně, ne však před spaním.  

ceny s DPH


 Kopřiva

je užitečná při onemocněních jater, žlučových cest, tuberkulóze, ateroskleróze, metabolických poruchách, štítné žláze, na snížení cholesterolu, artritidě, revmatismu, nemocí prostaty, snížení kyseliny močové, snížení triglyceridů. Hippokrates (460 - 375 př.nl) označil kopřivu jako  "všelék", nejdostupnější bylinu v přírodě. Je také ideální na vlasy. Použijte nálev z kopřiv proti lupům, vypadávání vlasů a jako tonikum.  

ceny s DPH


 Kozlík lékařský (Valeriana)

místo sedativ, relaxační, nespavost, úzkost


 Levandule

na nespavost, úzkost, migrény a bolesti hlavy, nervozitu, slabost, deprese a na hyperstimulaci, antidepresivum, Astma - zánět vedlejších nosních dutin. Další možností je zabalit hrst suché levandule v plátěném sáčku a vložit do polštáře (uklidňuje a uvolňuje).  

ceny s DPH


Lípa 

uklidňující, relaxační, uvolňuje cévy, brání hypertenzi. Používá se při arterioskleróze. Je to ideální čaj pro děti, pomáhá od bolesti, při kolikách a uklidňuje. Vnější použití: mýtí obličeje, je ideální na vrásky, skvrny a pihy.   

ceny s DPH


 Majoránka  (Origanum majorana)

jedna z nejvíce chutných bylin. Není však jen kořením. Majoránka je uklidňující, je účinná při tachykardii, je ideální na srdce! Zklidňuje bolesti hlavy a závratě. Pomáhá také dezinfekci ran.   

ceny s DPH


 Malotira - Krétský horský čaj  (Sideritis syriaca)

je známá pro vysoký obsah železa. Pomáhá při chudokrevnosti, bolestech žaludku, je ideální při nachlazení, snižuje hladinu kyseliny močové, je účinná na poklesy krevního tlaku, používá se při osteoporóze. Vice o Malotiře zde 

ceny s DPH


 Mastik - masticha 

Mastic, chcete-li masticha, je tisíce let známá pryskyřice ze stromů řečík lentišek a její účinky na lidské zdraví jsou známé tak dlouho, jako pryskyřice sama. Mastic lze používat jako koření na vaření, grilování, do zeleninových salátů, studené kuchyně a ke žvýkání, kdy se ještě více zvyšuje jeho pozitivní účinek na lidské zdraví, a to zejména na dutinu ústní, zažívací a trávicí ústrojí. Velmi příznivě působí antibakteriálně v dutině ústní, preventivně působí i proti zubnímu kazu a zubnímu kameni, čímž pomáhá redukovat i někdy nepříjemný zápach z úst. Lékařským výzkumem je potvrzeno, že Mastic je velmi účinný antioxidant, působí antibakteriálně na celé zažívací ústrojí a významně potlačuje výskyt bakterie Helicobacter pyroli, která je považována za původce žaludečních vředů. Významně působí při zažívacích problémech, bolestech žaludku a svým vlivem na LDL cholesterol redukuje výskyt aterosklerózy.

Kromě žvýkaček s masticem, je možné žvýkat pryskyřici i v neupraveném stavu. Kuličku masticu vložíte do úst pod jazyk, kde ji necháte nějakou chvíli, aby ze slin nasákla vlhkost. Po nějaké chvíli pryskyřice změkne a lze ji žvýkat jako klasickou žvýkačku.  Není to nic složitého a dá se to poměrně brzy a jednoduše naučit.  

ceny s DPH


 Máta peprná (Mentha piperita)

Listy používáme v kuchyni na plněné vinné listy, karbanátky, omáčky, octy, atd. Jako čaj na krevní tlak, ředí krev, proti škytání, pomáhá při migréně a bolestech zubů. Žvýkání listů, nebo také jako kloktadlo, pomáhá při léčbě zánětu mandlí, zánětu dásní a zánětu nosohltanu.  

ceny s DPH


 Meduňka lékařská (Melissa officinalis)

Posiluje paměť!. Stimuluje tělo a ducha, pomáhá při nespavosti, zklidňuje bolesti hlavy a bolesti nervů. Pomáhá při trávení, snižuje krevní tlak, účinná při chudokrevnosti, nechutenství a problémech se srdcem.

ceny s DPH


 Mochyně Peruánská

má šťavnaté, sladkokyselé plody. Používají se jak čerstvé, tak na výrobu marmelád. Obsahuje malé množství cukru, vitamín C, vápník atd. Plody se kandují a suší jako rozinky. Působí antioxidačně, pomáhají při zánětech močových cest a trávicího traktu.


 Ožanka polejová (Teucrium polium)

snižuje cukr v krvi, diabetes mellitus  

ceny s DPH


 Oregáno (Origanum vulgare)

koření na jídlo. Čaj na průjem a kolitidu. Je silným antioxidantem 

ceny s DPH


 

Pelargonie (Pelargonium odoratissimum)

aromatizuje cukroví a čaje, na úzkost, na srdce, tachykardie


Pelyněk (Artemisia)

hemoroidy a diabetes, malárie 

ceny s DPH


 

Rakytník řešetlákový

Sušené plody rakytníku jsou vhodné pro přípravu čaje tak pro přímou konzumaci. Jsou bohaté na olej, cukry, obsahují velké množství vitamínu C. Používají se při nachlazení, chřipce, zvyšují imunitu, zlepšují paměť.  Pomáhají také při žaludečních potížích. Na přípravu čaje doporučujeme 1 kávovou lžičku přelít ¼ litrem vroucí vody a po 15 minutách scedíme.


 

Routa vonná (Ruta graveolens)

onemocnění krku 

ceny s DPH


 

Rozmarýn

koření na ryby a játra, čaje na žlučník, chřipku, závratě, na krevní oběh, bolesti hlavy, na prostatu, chrání a posiluje imunitní systém. Z vavřínu a myrty staří Řekové vyráběli kytice a věnce na  korunování vítěze. 

ceny s DPH


 

Saturejka (Satureia)

Používá se jako čaj při bolestech krku, faryngitida, angína, atd., dezinfikuje ústa! Jako koření je výborné na karbanátky. 

ceny s DPH


 

Skorpidi - Σκορπίδι (Kyvor lékařský)

roste ve skalních štěrbinách a skalnatých místech. Listy jsou podlouhlé, horní strana listu je hladká a zelená, na spodní straně jsou zlato-hnědé. Na Krétě je používán na nemoci a špatné hojení ran v žaludku. Jeho velkou předností je odstranění kamene z ledvin a je také používán proti onemocnění močového měchýře. 

ceny s DPH


 

Sléz lesní - Mallow (Malva sylvestris)

čaj při kašli a zácpě, zánětu průdušek, jater a plic, chrapot hlasu a při retenci moči. Při koupeli nohou s přídavkem ibišku pomáhá zmírnit otoky nohou, zejména po zlomeninách. 

ceny s DPH


 

Stevia

je přírodní sladidlo. Na rozdíl od cukru je ale bez kalorií a je bezpečná pro lidské zdraví, a to bez důkazů o nepříznivých účincích na člověka. Má vynikající antidiabetické, antihypertenzní, antiseptické, hojivé, antioxidační, antibakteriální a protizánětlivé účinky a zároveň posiluje obranyschopnost organismu. Stevia pozitivně působí na lidskou pokožku a také prospívá v oblasti hygieny ústní dutiny, kde pozitivně ovlivňuje stavy při zánětu dásní a preventivně i proti tvorbě zubního plaku a zubního kazu. Obecně přispívá ke zdravé výživě a pomáhá řešit výživové problémy jako je obezita, cukrovka a hypoglykémie. 

ceny s DPH


 

Šalvěj (Salvia verbenaca)

Pomáhá odstraňovat ledvinové kameny, je ideální na prostatu. 

ceny s DPH


 

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

čaj na alergie, je relaxační a anxiolytikum, vynikající při hojení ran a popálenin prvního stupně. V dávných dobách byla používána na hojení ran po soubojích. 


 

Tymián (Thymus vulgaris)

čaj a odvar úlevuje od kašle z nachlazení a chřipky, zánětu průdušek, podporuje nervový systém a také pomáhá při léčbě vypadávání vlasů, je vynikající pro čištění zubů (Kréťané masírují dásně tymiánem při léčbě zánětu dásní). Na stomatitidu a bolest mandlí je účinné kloktání čajem (bez medu). V kuchyni se používá se hlavně při vaření masa 

ceny s DPH


Vavřín (Laurus)

Používá se jako koření na jídlo. Byl známý od starověku pro své antiseptické, protizánětlivé a zklidňující vlastnosti listů a plodů. Hippokrates ho používal jako analgetikum po porodu a různých gynekologických problémech. Dioscorides doporučoval odvar při onemocněních močového měchýře a dělohy, astmatu a tuberkulóze a jeho silice v případě ztráty a únavy sluchu. Ve starověkém Řecku a Římě byly rostliny zasvěcené bohu Asclepiu (bohu medicíny) V dávných starověkých dobách Řeků a Římanů byl vavřínový věnec symbolem vítězství a hrdinství. 

ceny s DPH